Erasmus+ je program financovaný Európskou úniou, vďaka ktorému učitelia a žiaci môžu vycestovať do rôznych krajín študovať alebo spraviť si kurzy.
Od 27.1. do 31.1. sme ako naša škola mohli hostiť návštevu z Poľska, ktorá prišla na výmenný pobyt prostredníctvom spomínaného programu Erasmus+. Naši deviataci mohli ako prví v našej škole hostiť zahraničných študentov.
27.1. sme privítali našich poľských kamarátov pri pamätníku SNP odkiaľ sme ich zaviedli do ich hostela, kde bývali.
Skutočný Erasmus+ program sa začal až 28.1., keď sme Poliakov privítali v našej škole. Hneď ráno bol krátky „teambuilding“, na ktorom sme sa mohli opätovne spoznať prostredníctvom hier. Prvý bod programu, ktorý súvisel s témou ekológie, bolo ručné vyrábanie voskových vreckoviek, ktorý trval do obeda. Poobede sme išli na exkurziu do triediacej linky plastov v Banskej Bystrici. Táto linka vyrába z plastov recyklovateľné platové vločky, ktoré sú ľahko rozložiteľné v prírode. Po tomto zážitku sme sa vybrali na vlastný program, ktorý sme zabezpečovali nášmu poľskému kamarátovi. Od 20:00 – 20:30 sme ich odviezli do hostela.
Od 29.1. naši spolužiaci ostali doma kvôli chrípkovým prázdninám, ale ani tie nám nezabránili ísť do školy a robiť program pre našich „Erasmákov“. Tento deň sme sa všetci stretli v škole o 8:00,odkiaľ sme išli o 9:00 do Banskej Štiavnice. Začali sme workshopom, kde sme vyrábali plstené šperky a maľovali na tašky. Cestou späť sme sa ešte naobedovali a stihli navštíviť planetárium v Žiari nad Hronom. Do Banskej Bystrice sme prišli okolo 17:00.
30.1. sme začali aktivitou „Environmentálny audit“, kde sme robili rôzne merania v oblastiach: energie, transportu, vody a odpadkov. Cez túto aktivitu sme mohli pomôcť nájsť našej škole riešenie ako byť viacej ekologickou. Po vyhodnotení tejto aktivity sme sa vybrali do mesta, kde sme mali obed aj mestskú hru. Po celom programe nastal čas opäť na náš osobný program. Od 20:30 – 20:45 sme študentov odviezli na hostel.
31.1. sme zmenili miesto stretnutia a stretli sme sa v baptistickom kostole pri Striebornom námestí. Po spoločných raňajkách sme mali aktivitu s názvom „Šál“, a potom aj spoločnú reflexiu. Lúčenie bolo pre každého z nás ťažké, ale dúfame, že sa ešte raz stretneme.
Veľká vďaka patrí všetkým učiteľom, ktorí pomáhali, ale aj rodičom, ktorí každé ráno robili výborné raňajky.
Barbora Karabášová



















































